دریافت کارت بازرگانی

کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابتی با آرام غذا خوردن


"انجمن قلب آمریکا" (American Heart Association) اطلاعات تازه‌ای در مورد آسیب‌های قلبی یا اضافه وزن ناشی از تند غذاخوردن، منتشر کرده است.

به نقل از نیوزویک، همه ما از کودکی با نصیحت‌هایی مبنی بر عادات غذا خوردن، مصرف میوه و سبزیجات کافی، بازی نکردن با غذا و چشم پوشی نکردن از محتویات غذا آشنا بوده‌ایم.

براساس این پژوهش، احتمال ابتلا به اضافه وزن یا رشد سندروم متابولیک- یکی از عوامل افزایش مشکلات سلامتی مانند دیابت یا بیماری قلبی- در افرادی که آرام‌تر غذا می‌خورند، کمتر است. این عوامل،‌ چربی اضافی معده، ‌تری‌گلیسیرید بالا و کلسترول HDL پایین که معمولا مردم آن را خوب می‌دانند،‌ شامل می‌شود.

محققان، برای انجام این پژوهش،‌ داده‌هایی را در مورد 642 مرد و 441 زن با میانگین سنی 51 سال را بررسی کردند. هیچ یک از این شرکت‌کنندگان، در آغاز سندروم متابولیک نداشته و براساس سرعت غذا خوردن تفکیک شده بودند که این سرعت به سه دسته آرام، معمولی و تند تقسیم شده بود.

در طول پنج سال، افرادی که تند غذا می‌خوردند، 11.6 درصد بیش از افرادی که با سرعت معمولی غذا می‌خوردند، در معرض داشتن سندروم متابولیک بودند. امکان رشد سندروم متابولیک در کسانی که با سرعت نرمال غذا می‌خوردند، 6.5 درصد بود؛ درحالی که تنها 2.3 درصد افرادی که آرام غذا می‌خوردند، در معرض خطر قرار داشتند. این گروه پژوهشی تشخیص داد که غذا خوردن با سرعت بالا، موجب سنگین تر شدن، چربی معده بیشتر و گلوکز خون بالاتر می‌شود.

با اینکه نمی‌توان برخی موارد را درباره بیماری قلبی تغییر داد، این پژوهش تازه نشان می‌دهد که این راه حل ساده می‌تواند اثر زیادی بر سلامتی داشته باشد.

نویسنده این پژوهش،"تاکایوکییاماجی"(Takayuki Yamaji)، متخصص قلب در "دانشگاه هیروشیما" ژاپن گفت: آهسته غذاخوردن می‌تواند تغییری اساسی در سبک زندگی برای پیشگیری از سندروم متابولیک باشد. هنگامی که افراد، سریع غذا می‌خورند، احساس سیرشدن نمی‌کنند و تمایل به بیشتر خوردن دارند. سریع غذا خوردن موجب نوسان گلوکز و در نتیجه، مقاومت انسولین می شود.

آهسته غذاخوردن، به دلیل مصرف کالری کمتر، به پیشگیری از بیماری قلبی کمک می‌کند.

راهبرد معمول برای کسانی که رژیم دارند، یک مکث کوتاه هنگام غذا خوردن است اما در سال 2005، پژوهشی، دلیل ارتباط این راهبرد با شاخص حجم کمتر بدن را کشف کرد. این پژوهش نشان داد کسانی که آرام‌تر غذا می‌خورند، نه تنها در پایان غذا احساس سیری بیشتری دارند، بلکه فکر می‌کنند بیش از مصرف طبیعی غذا خورده‌اند. در هر حال، نتایج نشان نمی‌داد که ذهنیت قبلی در مورد غذای مصرف‌ شده، بر اندازه وعده‌های غذایی موثر است.

محققان این سازمان، در نشست علمی سال 2017 که کنفرانسی برای جدیدترین پیشرفت‌های علمی محققان و پزشکان است، یافته‌های خود را درمورد سرعت غذاخوردن و سلامتی، ارائه دادند.

نظرات() 


لزوم برجسته کردن بُعد انسانی نهضت عاشورا در جهان امروزی


رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم گفت: ما باید وجهه انسانی جریان اربعین را به زبان‌های گوناگون برجسته کنیم و خطاب به جهانیان بازتاب دهیم.

دکتر حسینعلی قبادی اظهار کرد: اگر سرچشمه‌ها و مبانی مراسم بزرگی که میلیون‌ها نفر در آن شرکت می‌کنند خوب شناخته شود، طبعا به تحقق اهداف و تداوم آرمان‌های آن نهضت کمک می‌کند و برعکس اگر خوب شناخته و دقیق تدوین نشود، ممکن است این حرکت عظیم دچار آفت شود؛ چراکه ممکن است در دنیا این گونه تبلیغ شود که این راهپیمایی‌ها امری است که یک عده اهل تشیع از روی احساسات و یا ملاحظات سیاسی و اجتماعی در آن حضور پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: در حالی که پیاده‌روی مردم در اربعین پیشینه‌ای تاریخی دارد و هیچ ارتباطی به جمهوری اسلامی ایران و یا عراق ندارد، یعنی خلق شده توسط هیچ دولتی نیست و از همان آغاز صحابه امام حسین(ع) و پیامبر همچون جابر ابن عبدالله انصاری به صورت طبیعی و فطری اربعین را گرامی می‌داشتند، بزرگداشت اربعین یک امر فطری است و ریشه در تاریخ و آیین مسلمانان دارد.

رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که ما باید دقیقا ابعاد انسانی، بُعد آزادگی نهضت عاشورا و همچنین دفاع امام از حریم انسانی را بشناسیم و اگر این‌ها را بیشتر مورد توجه قرار دهیم، جاذبه اربعین در جهان امروزی بیشتر خواهد شد. شهید مطهری نیز در یکی از کتاب‌هایشان ۲۵ بُعد انسانی نهضت عاشورا را بیان می‌کند.

قبادی افزود: از قدیم در منابع معتبر و حتی در منابع اهل سنت و یا تاریخ طبری درباره حضرت زینب (س) به عنوان فردی خردمند یاد شده است. این ابعاد انسانی باید در جهان امروزی با جملات کوتاه و قشنگ به زبان‌های گوناگون بیان و بازتاب داده شود. این یک امر عاطفی، احساسی و یا انتقام‌جویانه نیست. این‌طور نیست که ما صرفا فقط برای قساوتی که نسبت به اهل بیت روا شده، گریه کنیم. بلکه موضوع این است که در این جریان انسانیت خدشه‌دار شده است. امام حسین(ع) قیام کرد تا انسان برای انتخاب مسیر خودش آزاد باشد و فرضا در جهان امروزی بتواند به کسی که نمی‌خواهد، رای ندهد.

وی تصریح کرد: قطعا عاشورا یک بنیاد الهی دارد و تردیدی در آن نیست. اما مردم جهان باید بفهمند چرا میلیون‌ها نفر در این مراسم شرکت می‌کنند و بزرگترین میتینگ انسانی برای این واقعه تشکیل می‌شود. این یک امر صرفا احساسی نیست و برای بزرگداشت آرمان‌های انسانی است.

وی در پایان اظهار کرد: امام حسین(ع) می‌گوید یاران من وفادارترین یاران‌اند، اهل بیت من متصل‌ترین کسان‌اند و کسانی که آنجا جمع شدند، مثل یک ستاره در آسمان درخشیدند و پاک‌ترین، مخلص‌ترین، فداکارترین، وفادارترین انسان‌ها بودند. از نمونه‌های آنان حضرت ابوالفضل (ع)، حبیب‌بن مظاهر و بسیاری دیگر هستند که همه خود را فدای آرمان‌های الهی و انسانی کردند.

نظرات() 


فهرست حذفیات منابع آزمون سراسری 97 منتشر شد

فهرست حذفیات منابع آزمون سراسری 97 در گروه‌های آزمایشی مختلف منتشر شد.

به گزارش ایسنا، سازمان سنجش آموزش کشور طی اطلاعیه‌ای فهرست حذفیات منابع کنکور سراسری سال 97 را در گروه‌های آزمایشی علوم انسانی،‌ علوم تجربی،‌ علوم ریاضی و فنی و سایر گروه‌های آموزشی در دروس عمومی و تخصصی منتشر کرد. داوطلبان برای اطلاع از جزییات و فهرست حذفیات می‌توانند به سایت این سازمان به نشانی ‌www.sanjesh.org مراجعه کنند.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، ثبت نام در آزمون سراسری ۹۷ از روز یکشنبه، اول بهمن ۹۶ آغاز می‌شود و تا روز یکشنبه ۸ بهمن ۹۶ ادامه دارد.

همچنین آزمون سراسری در روزهای پنجشنبه ۷ تیر و جمعه ۸ تیر ۹۷ برگزار می‌شود.

نظرات() 

منظومه ماهواره‌ای ایران راه‌اندازی می‌شود

امکان‌سنجی (فنی-اقتصادی) منظومه ماهواره‌های مخابراتی توسط گروهی از متخصصان کشور در حال بررسی است تا در زمینه راه‌اندازی منظومه ماهواره‌ای کشورمان اقداماتی انجام شود.

 امکان‌سنجی (فنی-اقتصادی) منظومه ماهواره‌های مخابراتی توسط گروهی از متخصصان مرکز تحقیقات مخابرات ایران، پژوهشگاه فضایی ایران و صنایع الکترونیک ایران در حال بررسی است.

بر اساس این گزارش، ایران پس از سال 2009 به جمع پرتاب‌کننده‌های ماهواره پیوست و تا کنون با تلاش متخصصان داخلی به دستاوردهای خوبی نیز در این حوزه دست یافته است. اخیرا ایجاد منظومه مخابراتی از ماهواره کوچک در مدار 500 تا 700 کیلومتر و کارکرد معادل آن با ماهواره‌ای که در مدار زمین آهنگ قرار می‌گیرد، به شدت مورد توجه قرار گرفته است. در چنین حالتی جای گرفتن ماهواره‌ها در مدار غیر زمین آهنگ فرصتی را فراهم می‌کند تا از پتانسیل‌های کشورمان در این زمینه استفاده کنیم.

حوزه نفت و گاز در کشور یکی از استفاده‌کنندگان اصلی ماهواره‌های مخابراتی غیر زمین آهنگ است، بنابراین این امکان‌سنجی با محوریت حل این نیاز مورد بررسی قرار گرفت.

ایران بیش از 80 درصد کل فناوری‌های منظومه ماهواره‌ای در لایه 500 تا 700 کیلومتر را در دست دارد. بنابراین این پروژه در چند فاز اجرایی می‌شود و 60 تا 140 ماهواره در این منظومه قرار می‌گیرد و ساخت نخستین ماهواره برای منظومه 70 به پایان رسیده و در فاز اول وارد مدار می‌شود.

نظرات() 


"اسپیس‌ایکس" ماهواره امنیتی به فضا می‌برد


شرکت "اسپیس‌ایکس" بامداد فردا یک ماهواره امنیتی به نام "زوما" را به فضا پرتاب می‌کند.

به نقل از اسپیس، این ماهواره امنیتی متعلق به شرکت "نورتروپ گرومن"(Northrop Grumman)، که در زمینه دفاع هوافضایی فعالیت می‌کند، است.

هیچ جزئیاتی از ویژگی‌های فنی ماهواره "زوما"(Zuma) منتشر نشده و مطمئنا منتشر نیز نخواهد شد.

این ماهواره قرار است در مدار پایینی زمین(LEO) که تا ارتفاع ۲۰۰۰ کیلومتری را شامل می‌شود قرار بگیرد.

معروف‌ترین ساکن این مدار، ایستگاه فضایی بین‌المللی است که در ارتفاع ۴۵۰ کیلومتری سطح زمین قرار داشته و هر ۹۰ دقیقه یک بار به دور زمین می‌گردد.

"اسپیس‌ایکس"(SpaceX) همانند تمام پرتاب‌های خود از موشک قابل بازیابی "فالکون ۹"(Falcon ۹) استفاده خواهد کرد و طبق اعلام مسئولان این شرکت بخش پیشران موشک فالکون ۹ حدود ۱۰ دقیقه پس از پرتاب به زمین بازخواهد گشت.

در سال جاری اسپیس‌ایکس ۱۶ موشک فالکون۹ را پرتاب کرده است که تمام آنها موفقیت‌آمیز بوده است و به علاوه در ۱۳ مورد موفق به فرود آوردن بخش پیشران موشک‌های خود شده است.

این پرتاب ساعت ۴:۳۰ بامداد فردا از پایگاه فضایی "کندی"(Kennedy) در فلوریدا انجام خواهد شد.

نظرات() 


ضرورت ترسیم نقشه راهی برای کاهش خطرات مالی، جانی و انسانی تغییرات اقلیمی


دبیر علمی همایش بین‌المللی تغییرات اقلیمی و نظام سلامت بر همکاری‌های بین بخشی دستگاه‌های مختلف با حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: وقت آن است سازمان‌های دخیل در حوزه سلامت با ترسیم نقشه راه و تمهیدات لازم در جهت کاهش خطرات مالی، جانی و انسانی که تغییرات اقلیمی برای ما ایجاد می‌کند، چاره‌اندیشه کنند.

دکتر محمود نکویی مقدم صبح امروز، 24 آبان ماه جاری در افتتاحیه همایش بین‌المللی تغییرات اقلیمی و نظام سلامت در کرمان، افزود: برای تامین سلامت مردم  و جامعه، حوزه سلامت که دانشگاه علوم پزشکی متولی آن است، 25 درصد نقش دارد و 75 درصد مابقی را سازمان‌ها دخیل هستند.

وی ادامه داد: وقت آن است سازمان‌های دخیل در حوزه سلامت با ترسیم نقشه راه و تمهیدات لازم در جهت کاهش خطرات مالی، جانی و انسانی که تغییرات اقلیمی برای ما ایجاد می‌کند، چاره‌اندیشه کنند.

نکویی مقدم با اشاره به این موضوع که 80 درصد از کشور ایران دچار خشکسالی است، اظهار کرد: برگزاری این همایش تلنگری است برای همه ما که به این فکر باشیم خطری در راه است.

دبیر علمی همایش بین‌المللی تغییرات اقلیمی و نظام سلامت در پایان خاطر نشان کرد: آماده سازی اذهان عمومی بویژه برنامه‌ریزان، مدیران و کسانی که دخیل این امر هستند، از اهداف برگزاری این همایش بین المللی به شمار می‌رود.

نظرات() 

ضرورت حساسیت دانشگاه‌ها بر اتفاقات و حوادث جامعه


معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی بر ضرورت حساسیت دانشگاه‌ها بر اتفاقات جامعه تاکید کرد و گفت: خوشبختانه حرکت خودجوشی از سوی دانشگاهیان دانشگاه علامه برای کمک به آسیب‌دیدگان زلزله اخیر کرمانشاه شکل گرفته است که این نشانه حساسیت دانشگاه نسبت به مسائل جامعه است.
 دکتر سلیمی بحستانی ضمن تقدیر از نوع‌دوستی و اعلام آمادگی دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه علامه طباطبایی به منظور کمک به هموطنان، اعلام کرد: بلافاصله پس از اعلام خبر زلزله کرمانشاه با کمک علاقه‌مندان به‌ویژه دانشجویان، اعضای هیات علمی و کارکنان حرکتی خودجوش آغاز شد تا شاید بتوان دردی را تسکین داد.

وی در ادامه  گفت: با حمایت همه‌جانبه رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با ستاد بحران کشور و انجام هماهنگی‌های لازم و بنا به ماموریت رشته‌های این دانشگاه به ویژه گروه‌های مددکاری اجتماعی و مشاوره مقرر شد عملیات اعزام دانشجویان علاقه‌مند برای خدمات مددکاری و مشاوره برای بازماندان سانحه زلزله انجام شود.

معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی به کمک‌های ستاد دانشجویی در خصوص جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی به زلزله‌زدگان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: روز گذشته یک کامیون حاوی این کمک‌ها به شهر کرمانشاه ارسال شد. در واقع دانشگاه جامعه محور همواره حساسیت نسبت به مسائل اجتماع خود دارد و امیدواریم به عنوان دانشگاه علوم انسانی مشارکتی هر چند کوچک در کاهش آسیب‌های اجتماعی در این حادثه تاسف بار داشته باشیم.

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو