شایع ترین مشکلات روانی دوران سالمندی

عنوان 20- سومیا معتزادیان اختلالات روانی، اضطراب و اختلالات روانی را از شایع ترین مشکلات دوران سالمندی دانست و گفت: سالمندی دوره ای جدا و متمایز از سایر مراحل زندگی نیست، بلکه مرحله مهمی از رشد است که مرتبط است. به سایر مراحل زندگی مراحل زندگی انسان..

وی ادامه داد: با افزایش سن انسان، بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی در بدن دستخوش تغییراتی می شود که با راهکارهای سبک زندگی سالم می توان از برخی از آنها پیشگیری کرد.

عضوهیئت علمی دانشگاه افزایش سن را بیشتر با مسائل روانی و اجتماعی مرتبط دانست و ادامه داد: پیری با افزایش سن در تمام قسمت های بدن مانند دستگاه ادراری، قلب و خون اتفاق می افتد. رگ های خونی و سلول ها پیر می شوند روند پیری نیز رخ می دهد.

وی یکی از سیستم هایی که سالمندی بر آن تاثیر می گذارد، سیستم عصبی مرکزی مغز عنوان کرد و خاطرنشان کرد: علاوه بر این، جنبه های زیستی نیز وجود دارد که افراد را در سنین بالا مستعد ابتلا به بیماری های روانی می کند.

متدادیان بیان کرد: تغییراتی که بر اثر کهولت سن در مغز ایجاد می شود می تواند فرد را دچار اضطراب، افسردگی یا ترس از پیری کند.

این روانشناس با اشاره به جنبه های روانی و اجتماعی پیدایش اختلالات سالمندی، افزود: این اختلالات در دوران سالمندی شایع است، فرد تغییر در نقش ها را تجربه می کند و به همین دلیل در انزوا یا افسردگی تغییر می کند، مثلاً فردی که تمام عمر خود را سپری می کند. در او به طور مداوم کار می کند، اما ناگهان پس از بازنشستگی بسیاری از مشاغل را رها می کند یا نقش و مسئولیت هایش کمتر می شود، زیرا فرزندانش مستقل می شوند یا حتی او پس از از دست دادن دوستان یا عزیزانش رنج می برد. از افسردگی و اضطراب

وی اظهار داشت: کاهش توان جسمی و یا حتی تغییرات فیزیکی که با افزایش سن در نقاط مختلف بدن ایجاد می شود، عامل اضطراب در بسیاری از سالمندان و یا علت اصلی افسردگی است. کیفیت زندگی این افراد است، اما واقعیت این است که علائم افسردگی در سالمندان در هر فردی متفاوت است و به اشکال مختلف ظاهر می شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: طولانی شدن احساس غم، ناامیدی و درماندگی یا اضطراب، بی قراری و عصبی بودن، گریه بی دلیل، از دست دادن علاقه به فعالیت های گذشته، خستگی بدون ورزش، بی میلی به حضور در جمع، کمتر ناتوانی در عملکرد یا صحبت کردن، مشکل در تمرکز و تصمیم گیری، کاهش یا افزایش اشتها و افکار مرگ و خودکشی از بارزترین علائم افسردگی در سالمندان است.

وی تاکید کرد: اولین قدم برای کاهش اختلالات سالمندان، تلاش برای بهبود کار و کیفیت زندگی سالمندان است و در مرحله بعد باید علائم افسردگی و اضطراب آشکار شود.

این روانپزشک به ضرورت تلاش برای بهبود زندگی سالمندان اشاره و توصیه کرد: برای بهبود دوران سالمندی باید اصول را از ابتدای جوانی و میانسالی رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه به طور کلی ریشه بسیاری از اختلالات روانی را می توان به وراثت نسبت داد، تصریح کرد: درمان خاصی برای جایگزینی ژن وجود ندارد اما با پیروی از سبک زندگی سالم می توان علائم اختلالات ارثی مانند افسردگی و اضطراب را به شدت افزایش داد. کاهش می یابد در سنین بالا کنترل می شود.

توصیه های منظم: برنامه منظم ورزش و رژیم غذایی سالم، پرهیز از مصرف چربی های اشباع شده و کاهش مصرف کربوهیدرات ها از جمله عواملی است که به سلامت ذهن و بدن سالمندان کمک می کند.

وی ادامه داد: فعالیت بدنی منظم مانند فعالیت بدنی متوسط ​​که حتی در مدت کوتاهی به عادت تبدیل شده است برای سلامت جسم و روان موثر است. بهتر است این فعالیت ها را به صورت گروهی انجام دهید زیرا می تواند به بهبود تعاملات اجتماعی کمک کند.

اساتید دانشگاه راه های پیشگیری از افسردگی در سالمندان را نشان دادند و ادامه دادند: یکی از بهترین و موثرترین راه های پیشگیری از افسردگی در سالمندان حضور در اجتماع و روابط خانوادگی است، برای دوری از فعالیت های اجتماعی برنامه ریزی منظمی داشته باشید. جدا بودن

وی ادامه داد: سیر زندگی سالمندان باید به گونه ای باشد که انسان احساس مفید بودن کند و در ارتباط با خانواده و دوستان خود بفهمیم که سالمندی یکی از مراحل متعدد زندگی و مرحله جدیدی است. افزایش دادن.

معتزادیان ادامه داد: نگاه به سالمندی نباید نگاه محدود کننده ای باشد و سالمندی را فقط مربوط به بیماری یا اختلالات جسمی بدانیم، بلکه باید ویژگی های بارز این سن را شناسایی و آن را تقویت کنیم.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما