عکس فک 1.3 متری یک شکارچی بزرگ


آفتاب نیوز :

تحقیقات جدید حاکی از آن است که عضو جدیدی از سلسله شکارچیان پلیوسور به مدت 80 میلیون سال در بالای زنجیره غذایی اقیانوس ها بوده است.

جانور دریایی لورینوساروس یک غول ژوراسیک (145-201 میلیون سال) با طول دهان 1.3 متر و بدنی اژدری شکل از گروه پلیوسورها به نام تالاسوفونا بود.

دانشمندان بقایای این حیوان دریایی را برای اولین بار در سال 1983 کشف کردند. اما در یک مطالعه جدید که در 16 اکتبر در ژورنال Scientific Reports منتشر شد، محققان بقایای بقایای آن را دوباره تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که این شکارچی متعلق به یک گروه گونه های ناشناخته است.

طبق بیانیه ای که نویسندگان به Live Science فرستاده اند، قدیمی ترین پلیوسور شناخته شده یک “مگا شکارچی” است.

یکی از نویسندگان، دانیل مادزیا، دیرینه شناس در موسسه دیرین زیستی آکادمی علوم لهستان، به لایو ساینس گفت: «پلیوسوریدها فرمانروایان دریاهای مزوزوئیک بودند.

این سنگ ها در منطقه لورن سابق در شمال شرقی فرانسه کشف شده اند. دیرینه شناس پاسکال گادفروت اولین بار آنها را در مطالعه کوتاهی در سال 1994 در مجله Bulletin des Académie et Société Lorraines des Sciences توصیف کرد. او این گونه را به سرده ای از پلیوسورها به نام Simolestes اختصاص داد و آن را S. keileni نامید.

پس از سال 1994، S. keileni چندان مورد توجه قرار نگرفت، اما با توجه به اینکه روش‌های تحقیق فسیلی در سال‌های بعد پیشرفت بیشتری کردند، نویسندگان مطالعه جدید تصمیم گرفتند در آن تجدید نظر کنند.

آنها دریافتند که چندین ویژگی این فسیل ها آنها را از سایر سیمولست های شناخته شده متمایز می کند، از جمله طحال بزرگتر و استخوان های فک پایین.

فک پایین پلیوسور نیز حداقل 0.36 متر بلندتر از سایر گونه های سیمولستس بود.

بر اساس این بیانیه، پلیوسورها از کوسه ها، لاک پشت های دریایی، سایر پلزیوسارها و … تغذیه می کردند، بنابراین این موجود از این دهان عظیم برای خفه کردن طعمه های مختلف استفاده می کرد.

مدزیا گفت: «او می‌توانست هر چیزی را که می‌خواست بخورد، زیرا یکی از بزرگترین شکارچیان دریایی زمان خود بود.

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

تماس با ما