مردم دهلران چشم انتظار هدیه پایانی دولت دهم هستند/ ارتقای فرمانداری دهلران به فرمانداری ویژه

بی شک نام دهلران برای همه کسانی که در دوران دفاع مقدس در این شهرستان بوده اند آشنا است شهرستانی که در دوران 8 سال دفاع مقدس زیر رگبار خمپاره های دشمن بعثی تا دندان مسلح بودند.

مردمی که با دست خالی و تنها با چوب دستی و اسلحه های شکاری از کیان ایران اسلامی دفاع کردند و در کنار رزمندگان افتخارات بسیاری را در کارنامه نظام به ثبت رساندند.

سالها از آن دوران می گذرد امروز بعد از آن همه سال چهره شهر تغییر کرده است و استعدادهای بالقوه این شهرستان از نظر آب، خاک، کشاورزی، نفت، گاز، منابع طبیعی، گردشگری، کارخانه سیمان، وجود یادمانهای شهدا و…باعث شده یکی از شهرستانهای مهم استان ایلام باشد.

در سفرهای دولت نهم و دهم به استان ایلام و شهرستان دهلران مصوباتی برای به فعل در آوردن این استعدادها مصوب شد مصوباتی که بعضی از آنها اجرایی و بعضی در حال اجر هستند.

شهرستانی که زمزمه تبدیل شدن فرمانداری آن به فرمانداری ویژه باعث شده مردم این شهرستان از نگاه و توجه دولت به این شهرستان خرسند باشند چرا که استاندار ایلام عباس زاده مشکینی در جمع مردم این شهرستان گفت: باتوجه به فاصله زیاد تا مرکز استان، ظرفیت های خوب در بخش کشاورزی، نیروی انسانی، دانشگاه ها ونفت و گاز وانرژی استحقاق تبدیل شدن به فرمانداری ویژه را دارد و پیشنهاد فرمانداری ویژه این شهرستان را به وزارت کشور ارائه کرده است و مدیریت ارشد استان تلاش می کند این موضوع در مسیر تصویب و نهایی شدن قرار گیرد حال باتوجه به روزهای پایانی دولت دهم آیا این ارم محقق خواهد شد یا نه؟

طرح توجیهی فرمانداری ویژه به هیئت دولت ارسال شده است

بهزاد علیزاده فرماندار شهرستان دهلران در گفتگو با مهر گفت: با عنايت دولت خدمتگذار و پيگيريهاي مديریت ارشد استان و نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي اين مهم در حال محقق شدن است.

وي افزود: امروز 90 درصد نفت و گاز غرب کشور در این شهرستان استخراج می شود.

علیزاده عنوان کرد: خوشبختانه با پیگیرهای مستمر در این خصوص و از طرفی حضور كارشناسان وزارت كشور برای بررسی ظرفیت ها در شهرستان طرح توجیهی با نظر موافق آنها آماده ارسال به هیئت دولت است.

فرماندار دهلران تصریح کرد: شاخصه هاي كمي مثل جمعيت، وسعت، قدمت فرمانداري و فاصله تا مركز استان در ايجاد فرمانداري ويژه موثر است که خوشبختانه دهلران با دارا بودن اين شاخصه ها و ظرفيت هاي متنوع در زمينه هاي نفت و گاز و كشاورزي داراي شرايط تبديل شدن به فرمانداري ويژه است.

وی افزود: این شهرستان به لحاظ ظرفیت های گردشگری طبیعی، تاریخ، مذهبی، دفاع مقدس، دو سد میمه ودویرج، شبکه زهکشی، استفاده از عقبه آب کرخه وجود دو کارخانه کچ، کارخانه سیمان ، کارخانه آجر و اجرای عملیات اجرایی گاز و گاز مایع  ان جی ال فرا هم شدن مقدمات شروع به کار  پتروشیمی و قدمت فر مانداری که دارد باعث شده استاندار ایلام مساعت ویژای به این شهرستان داشته باشد ود ر این راستا در سال 1391 طرح توجیهی فر مانداری ویژه این شهرستان به وزارت کشور ارسال کردند.

علیزاده گفت: خوشبختانه در سفر اخیر رئیس جمهور به استان ایلام برای افتتاح پروژه ها شخص استاندار موضوع  فرمانداری ویژه را پیگیری کردند که نظر دکتر احمدی نژاد هم در این خصوص مساعد بود.

فرماندار دهلران بیان داشت افزايش بودجه هاي عمراني و توسعه بيش از پيش شهرستان از ساير مزاياي اين طرح است.

شهرستان دهلران استعداد فرمانداری ویژه را دارد

علی مومنی یکی از شهروندان دهلرانی در این خصوص گفت: باتوجه به سیاست های دولت دهم و برای تسهیل در امورات روزمره مردم شهرستان، با توجه به بعد مسافت که با مرکز استان دارد نگاه ویژای در این خصوص داشته باشند.

وی افزود: وجود ذخائر نفت گاز، آب خاک و استعدادهای خدادادی منطقه، دارا بودن 220 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و دیگر فاکتورهای لازم در این شهرستان برای ارتقا به فرمانداری ویژه دارد و دولت که در راستای آبادانی این شهرستان اقدامات موثری انجام داده با موافقت خود گام مهمتری برای مردم مرزی و ولایت مدار این شهرستان بردارد و با ارتقا فرمانداری دهلران به فرمانداری ویژه خدمات این دولت در این شهرستان ماندگار تر کند.

یارعلی غریب دیگر شهروند دهلرانی نیز در این خصوص گفت: دهلران خط مقدم جنگ بوده و از طرفی قدم گاه شهدا است و مردم این شهرستان در دوران دفاع مقدس برای نظام سنگ تمام گذاشته اند و با از خودگذشتگی خود نشان دادند که مردمی ولایتمدار هستند.

وی گفت: خوشبختانه دولت نهم و دهم اقدامات خوبی و قابل تقدیری برای شهرستان مرزی دهلران انجام داده است.

این شهروند افزود: خوشبختانه ظرفیت های بسیار خوبی در دهلران وجود دارد که باید برای استفاده از این ظرفیت ها بیش از بیش تلاش شود و اتقا فر مانداری این شهرستان به فر مانداری ویژه می تواند گام مهی در این راستا بردارد و به عنوان یک خانواده شهید از هیئت دولت این انتظار را دارم با نگاه ویژهای به این شهرستان در روزهای پایانی کار خود هدیه ماندگار به مردم این شهرستان بدهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.